Zoek:

Kinderen & Overgewicht

Kinderen & Overgewicht 

Uit de laatste onderzoeken in Nederland in 2004 blijkt dat gemiddeld 14,5 % van de 4- tot 16 -jarige jongens en 17,5 % van de meisjes overgewicht (incl. obesitas) heeft, waarvan 2% van de jongens en 3,3% van de meisjes obesitas heeft. ( van den Hurk, 2007, Hirasing 2001)

Vanaf de jaren ‘80 zijn deze cijfers meer dan verdubbeld en zijn kinderen met overgewicht steeds zwaarder dan dat kinderen met overgewicht dat 20 jaar geleden waren. 

De belangrijkste twee hoofdoorzaken van overgewicht bij kinderen zijn een verkeerde voeding, bijvoorbeeld te veel vette, suikerrijke (zoals snacks, snoep, frisdrank) of kant -en klare voeding (zoals kant- en klaar maaltijden, afhalen) èn onvoldoende beweging.  

Problemen waar kinderen met overgewicht last van kunnen hebben zijn: zichzelf niet prettig voelen met hun overgewicht, een negatief zelfbeeld, pesten, maar ook  een verminderde conditie in vergelijking met leeftijdsgenoten, gewrichtsproblemen en klachten aan de luchtwegen en huidaandoeningen komen steeds vaker voor bij deze kinderen.

Daarbij heeft 70% van de kinderen met ernstig overgewicht, later als volwassene ook overgewicht.

Hoe kunnen we als ouders en opvoeders overgewicht bij kinderen voorkomen?Belangrijk is dat ouders en opvoeders/ leerkrachten zelf het goede voorbeeld geven en zorgen voor een regelmatig, gezond en gevarieerd eetpatroon, bestaande uit 3 hoofdmaaltijden (ontbijt, lunch, avondeten) en een 2-3 gezonde tussendoortjes.  Bij voorkeur dienen alle maaltijden aan tafel te worden genuttigd en dient men bewust de tijd te nemen om te eten en drinken.

Op het gebied van beweging kunnen ouders/ opvoeders kinderen stimuleren tot meer bewegen zoals sporten en buitenspelen, maar ook meer beweging integreren in het dagelijks leven is belangrijk (vaker lopen, fietsen wandelen i.p.v. met de auto). Elke dag 1 à1,5 uur bewegen en vooral buitenspelen wordt aangeraden. Daarbij dienen er grenzen te worden gesteld aan de tijd die kinderen mogen besteden aan beeldschermactiviteiten.

Tevens is het belangrijk dat we kinderen op een positieve manier kennis laten maken met gezonde en verse voeding, zoals groenten en fruit, door bijv. het kind laten helpen met boodschappen doen, koken, een bezoekje aan een boerderij brengen etc. Kinderen leren zo spelenderwijs wat gezonde voeding is.

Ten slotte is het af te raden om eten en snoep in te zetten als beloning of troost. Dit vergroot namelijk de kans op emotie- eten; het kind leert dan immers snoep en eten te associëren met zijn gevoel en elke keer dat hij dit gevoel heeft, zal hij behoefte hieraan krijgen.

www.praktijkfrieda.nl


Notitie van .

Frieda Boudesteijn www.praktijkfrieda.nl info@praktijkfrieda.nl

Waardering: 5.0/5 (1 stem geplaatst)

    Door: Beheerder
    Bericht: Op dit moment is er over deze artikel geen reactie. Waar wacht u dan nog op? Wees de eerste om een reactie te schrijven!

Naam:


E-mail:


Bericht:





Discussieer mee, stel je vragen hier op het forum!

Dit artikel is met toestemming overgenomen uit Medisch Dossier en wordt in Nederland uitgegeven sinds januari 1999. Medisch Dossier is de Nederlandse uitgave van het blad What Doctors Don’t Tell You van medisch journaliste Lynne Mc Taggart (schrijfster van onder meer de bestsellers ‘Het Veld’ en ‘Het Intentie Experiment’).

Alle informatie in Medisch Dossier is gebaseerd op toonaangevende medische vaktijdschriften en gebaseerd op gevestigd, wetenschappelijk onderzoek en biedt bijna elke maand onafhankelijke medische informatie.




Disclaimer: De getoonde beelden en/of meningen in teksten en video´s op deze pagina zijn niet per se de mening van fitplein. De redactie van fitplein streeft naar een onbevooroordeeld debat over de gezondheidsaspecten van voeding en leefstijl. De hier gepubliceerde informatie is getoetst op toelaatbaarheid voor dit debat in die zin dat ze niet onwettig zijn of enkel en alleen gericht op het kwetsen en/of beschadigen van andere partijen in dit debat.

Vind u dit artikel interessant?